Ak navštívite Biblickú záhradu vo Vysokej nad Kysucou vo vianočnom období, pravdepodobne bude pod snehovou perinou. Vtedy záhrade dominuje Vysocký betlehem v Chrámovom nádvorí.
Sú doňho vložené lupene kvetov z judejského Betlehema vo Svätej zemi, kde Boží Syn prišiel na našu Zem. Sochy v životnej veľkosti sú vyrezané z lipy, ktorá rástla pri Kostole sv. Matúša snáď od jeho
postavenia v r. 1768. Vietor s rýchlosťou v nárazoch až 75 km/h, čo je podľa Beafortovej stupnice sily vetra víchrica, ju zvalil na vežu kostola 1. júla 2019. Viac ako dva roky umelecký rezbár Anton Kadura majstrovsky stvárňoval neforemné drevo padnutého obra do podoby betlehemských postáv. Mená Svätej rodiny poznáme z evanjelií, mená mudrcov vymyslela tradícia a mená pastierov sú prevzaté zo súpisu oviec Bytčianskeho panstva z r. 1616 – ide o skutočných pastierov, prvých známych obyvateľov Vysokej nad Kysucou: Stana Zajaca, Martina Gregora a Petra Stavinohu.
Okrem štyroch ovečiek tu nechýbajú ani zvieratá, ktoré boli aj v prvom betleheme sv. Františka v r. 1223 v talianskom Grecciu: vôl a osol. Tento zvyk sa opiera o starozákonný biblický text: “Vôl si pozná gazdu a osol jasle svojho pána. Izrael nepozná, môj ľud nepochopí…” (Iz 1,3).
Nápis ktorý držia anjeli nad vchodom do maštaľky pokrytej ručne štiepaným šindľom, robí Vysocký betlehem netradičným: Venite, adoremus Dominum – Poďte, pokloňme sa Pánovi! Text je prevzatý zo starobylej vianočnej koledy Adeste fideles, ktorá vznikla v 17. storočí, je teda staršia ako Tichá noc. Vystihuje hlavný motív cesty Mudrcov z východu do Betlehema, i podstatu dnešných Vianoc: pokloniť sa
narodenému Mesiášovi. V Biblii to je vyjadrené ústami samotných mudrcov: “Kde je ten novonarodený židovský kráľ? Videli sme jeho hviezdu na východe a prišli sme sa mu pokloniť”(Mt 2,2). A keď ho v Betleheme našli, “padli na zem a klaňali sa mu” (Mt 2,11).
Zatiaľ čo jeden z anjelov ukazuje na betlehemské jasličky, v ktorých leží Ježišova drevená socha, druhý ukazuje na kostol, kde je Ježiš živý v Eucharistii. Osobne. Tam sa mu poďte pokloniť!
Tento betlehem je ešte špeciálny jednou vlastnosťou. To, že drevo vyrástlo pri dome Božom spôsobuje,
že Vysocký drevený betlehem vždy o polnoci ožíva! Neveríte? Tu je DÔKAZ:
Najnovšie články
-
POSLEDNÁ PREHLIADKA BIBLICKEJ ZÁHRADY V SEZÓNE
Srdečne Vás pozývame na sprevádzanú prehliadku Biblickej... -
Biblická záhrada v TV LUX
Z programu televízie LUX:“…O ružiach, aj o... -
Arborétum
Múdrosť, ktorá podľa Biblie “aj u Boha...
Nájdete nás
O Biblickej záhrade
Ide o tematickú záhradu, v ktorej rastú stromy a kríky spomenuté v Biblii, vrátane všetkých rajských stromov
a najvýznamnejších rastlín Svätej zeme. Flóra Biblickej záhrady vo Vysokej nad Kysucou vytvára pomyselný trojlístok arboréta (s akcentom na biblické dreviny),
rozária a ovocného sadu.